menu-messages 0.1 - en to uk translation catalogue (1051 entries)

en: (La)TeX development environment
uk: (La)TeX cередовище розробки

en: 3D arcade game with pacman-style gameplay
uk: Тривимірна аркадна гра у стилі pacman

en: 7colors
uk: 7 кольорів

en: A File And Directory Comparison And Merge Tool
uk: Інструмент порівняння та об'єднання файлів та каталогів

en: A GUI front end for Fluidsynth
uk: Графічна оболонка до Fluidsynth

en: A Gnome Wave Cleaner
uk: Програма видалення шумів з wav файлів під Gnome1

en: A GnuPG frontend
uk: Оболонка до GnuPG

en: A KDE KPart Application
uk: Програма KDE KPart

en: A KDE Mobile Devices Manager
uk: Програма підключення до сотових телефонів з KDE

en: A Linux enhanced port of winpopup
uk: Програма на кшталт Winpopup

en: A MIDI organ with full auto-accompaniment
uk: MIDI орган з повним автоматичним супровідом

en: A MS-Explorer-like File Manager for X
uk: Файл-менеджер для Х схожий на MS-Explorer

en: A Mahjongg game for Gnome
uk: Мажонг для Gnome

en: A Metronome Application
uk: Метроном

en: A Motif program for watching TV
uk: Motif програма для перегляду TV

en: A Secure Shell front-end
uk: Оболонка до Secure Shell

en: A Text-UI based Irc Client
uk: Текстовий клієнт Irc

en: A WYSIWYG mathematical text editor
uk: WYSIWIG математичний редактор

en: A board game
uk: Гра на дошці

en: A boulderdash like game
uk: Гра у стилі Boulderdash

en: A browser for graphics files
uk: Переглядач графічних файлів

en: A chessboard game
uk: Гра на дошці для шахів

en: A configurable mixer for ALSA
uk: Змішувач звуків до ALSA

en: A configuration tool for Qt3
uk: Інструмент налаштування Qt3

en: A dictionary manager for OpenOffice.org
uk: Керування словниками у OpenOffice.org

en: A digital camera manager
uk: Керування цифровою камерою

en: A dock.app that displays CPU load as fire in a small icon
uk: Докап, що показує навантаження ЦП як вогонь

en: A dockapp that displays HDD load as colour plops
uk: Докап, що показує навантаження ЖД кольоровими бульками

en: A dockapp that displays HDD load/temperature
uk: Докап, що показує навантаження/температуру ЖД

en: A framework for streaming media
uk: Робота з потоковими даними

en: A frontend for the KNewsTicker configuration
uk: Зовнішній інтерфейс налаштування KNewsTicker

en: A game of action and puzzle-solving
uk: Гра на дії та складання мозаїк

en: A graphical ALSA sequencer connection manager
uk: Графічне керування під'єднаннями секвенсора ALSA

en: A graphical GStreamer element browser
uk: Графічний перегляд елементів GStreamer

en: A graphical designer/dialog builder for Qt2
uk: Інструмент побудови діалогів для Qt2

en: A graphical tool to build and run a GStreamer pipelines
uk: Графічний інструмент побудови та запуску каналів GStreamer

en: A graphical tool to edit AVI files (GTK 2 port)
uk: Графічний інструмент редагування AVI файлів (варіант GTK 2)

en: A great racing game starring Tux
uk: Льодовий слалом пінгвином

en: A gtk+ based diagram creation program
uk: Створення діаграм

en: A gtk-based cd-player and cd-ripper
uk: CD-програвач та конвертор

en: A mail notification utility
uk: Повідомлення про пошту

en: A monitor calibration tool
uk: Інструмент налаштування монітора

en: A multiplayer 3D tank battle game
uk: Класична тривимірна мережева танкова гра

en: A multiprotocol Instant Messenger
uk: Миттєвий обмін повідомленнями з підтримкою багатьох протоколів

en: A music manager program
uk: Програма керування музичними записами

en: A panel applet for resizing and reorientating X screens.
uk: Модуль панелі для зміни розміру та орієнтаціі екрану Х-ів

en: A powerful, easy to use, threaded Internet news reader
uk: Потужний та зручний переглядач новин

en: A powerfull unicode text editor
uk: Потужний текстовий редактор з підтримкою unicode

en: A program for 2D drawing organic molecules
uk: Програма для малювання органічних молекул у 2D

en: A program to control the JACK sound server daemon
uk: Програма керування демоном служби звуку JACK

en: A realtime modular synthesizer
uk: Модульний синтезатор реального часу

en: A realtime organ synthesizer
uk: Електронний орган реального часу

en: A simple KDE Application
uk: Проста програма KDE для програмістів

en: A simple logic game
uk: Маленька логічна гра

en: A small CPU usage meter for Kicker
uk: Маленький вимірювач використання ЦП до Kicker

en: A small GTK+ web browser
uk: Маленький переглядач світової павутини на GTK+

en: A small network usage meter for Kicker
uk: Маленький вимірювач використання мережи Kicker

en: A sound file editor and recorder
uk: Інструмент редагування та запису звукових файлів

en: A system for sound generation and processing
uk: Система генерування та обробки звуку

en: A text browser
uk: Текстовий переглядач Тенет

en: A text editor based on lestif
uk: Текстовий редактор на lesstif

en: A tool for manipulating images
uk: Програма обробки зображень

en: A tools for your palm pilot
uk: Інструменти для Palm Pilot

en: A very unusual but highly enjoyable tower climbing game
uk: Незвична, але цікава гра із баштами

en: A viewer/extractor for TNEF files
uk: Переглядач Microsoft MS-TNEF MIME долучень для KDE

en: A wireless LAN connection monitor
uk: Спостереження за бездротовим під'єднанням до мережи

en: ALSA Volume Control
uk: Гучність ALSA

en: ALT Linux
uk: Документація до ALT Linux

en: APT indicator
uk: Індикатор APT

en: ATI Radeon/FireGL control panel
uk: Панель керування ATI Radeon/FireGL

en: Accessibility
uk: Доступність

en: Accessories
uk: Приладдя

en: Accounting System
uk: Система обліку

en: Action-puzzle game
uk: Гра на дії та вирішення головоломок

en: Action-puzzle game involving bouncing penguins
uk: Гра на лови "гумових" пінгвинів

en: Actions
uk: Дії

en: Address Manager
uk: Менеджер адрес

en: AddressBooks
uk: Адресна книжка

en: Advanced
uk: Додатково

en: Advanced PostgreSQL front-end
uk: Покращена оболонка до PostgreSQL

en: Advanced Text Editor
uk: Потужний редактор

en: Adventure
uk: Пригоди

en: AisleRiot
uk: Заколот на човні

en: All-purpose text editor
uk: Текстовий редактор

en: Allows the manipulation of widget behavior and changing the Style for KDE
uk: Дозволяє керувати поведінкою елементів оформлення та змінювати стиль KDE

en: Alsa Player
uk: Програвач ALSA

en: Alsa Player (ALSA output)
uk: Програвач з Alsa (ALSA вивід)

en: Alsa Player (EsounD output)
uk: Програвач з Alsa (EsounD вивід)

en: Alsa Player (OSS output)
uk: Програвач з Alsa (OSS вивід)

en: Amusement
uk: Розваги

en: Amusement/Adventure
uk: Розваги/Пригоди

en: Amusement/Toys
uk: Розваги/Іграшки

en: An MP3 audio file editor
uk: Редактор звукових файлів MP3

en: An X11 VDR frontend
uk: Оболонка до VDR у Х11

en: An address book for Gnome 2
uk: Адресна книга

en: An audio-processing tool
uk: Інструмент обробки звуку

en: An engine for cool desktop eyecandy.
uk: Основа для надзвичайного оформлення стільниці

en: An improved FTP client.
uk: Покращений FTP-клієнт

en: An overclocking tool for NVIDIA cards
uk: Інструмент розгону відео карт NVIDIA

en: An rxvt-based terminal emulator for X Window System
uk: Емулятор терміналу

en: An unique multiplayer wargame
uk: Оригінальна військова гра для багатьох гравців

en: An utility for editing po files.
uk: Редактор для файлів перекладів ресурсів програм

en: An utility for viewing/editing MP3 tags with a GTK+ GUI.
uk: Редактор mp3-тегів

en: Apache Log Analyser
uk: Аналізатор журналу Apache

en: Appearance
uk: Зовнішність

en: Appearance/
uk: Зовнішність

en: Applications
uk: Програми

en: Applications/Databases
uk: Програми/Бази даних

en: Applications/Development/Aegis
uk: програми/Розробка/Aegis

en: Applications/Development/Development environments
uk: Програми/Розробка/Середовища розробки

en: Applications/Sciences/Mathematics
uk: Програми/Науки/Математика

en: Arcade
uk: Аркади

en: Arcade Volleyball
uk: Аркадний волейбол

en: Arcade games
uk: Аркадні ігри

en: Archiving
uk: Архіватори

en: Archiving Tool
uk: Засіб роботи з архівами

en: Aria download manager
uk: Програма завантаження файлів Aria

en: Astronomy
uk: Астрономія

en: Atlantik Designer
uk: Дизайнер Atlantik

en: Atomix-style arcade game
uk: Гра у стилі Atomix

en: Attached devices information
uk: Інформація щодо приєднаних пристроїв

en: Audio CDs
uk: Звукові КД

en: Audio Filter Designer
uk: Побудова звукових фільтрів

en: Audio Mixer
uk: Мікшер

en: Audio signal visualizer
uk: Показ звуку

en: Audiocd IO Slave Configuration
uk: Налаштування підлеглого В/В AudioCD

en: Automatic Mouse Click
uk: Автоматичне клацання мишею

en: AviPlayer
uk: Програвач avi

en: BB -- AA demo
uk: Демонстрація ВВ -- АА

en: Backgammon game
uk: Нарди

en: Background
uk: Тло

en: Backup
uk: Резервне копіювання

en: Balsa Mail Client
uk: Клієнт електронної пошти Balsa

en: Battle for Wesnoth Level editor
uk: Редактор рівнів Battle for Wesnoth

en: Beautiful GPLized HTML editor
uk: HTML-редактор

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Binary Editor
uk: Редактор двійкових файлів

en: Biology
uk: Біологія

en: Black
uk: Чорний

en: Blackjack
uk: Блек джек

en: Blank Screen
uk: Порожній екран

en: Blender Creator
uk: Редактор Blender

en: Blue Mango Level Editor
uk: Редактор рівнів Blue Mango

en: Blue Mango Quest
uk: Blue Mango пригоди

en: Bluetooth File Sharing
uk: Узагальнення файлів через Bluetooth

en: Board Game
uk: Гра на дошці

en: Boards
uk: Дошки

en: Bochs Project x86 PC Emulator
uk: Імітатор окремого х86 ПК

en: Boot and Init
uk: Завантаження

en: Boulder dash game
uk: Гра Boulder dash

en: Breakout-style arcade game
uk: Гра у стилі Breakout

en: Breakout2 server for multiplayer game
uk: Сервер Breakout2 для багатьох гравців

en: Browse and organize your bookmarks
uk: Перегляд та упорядкування закладок

en: Browse the filesystem with the file manager
uk: Перегляд файлової системи та робота з файлами

en: Browse the web
uk: Перегляд світової павутини

en: Browser Identification
uk: Визначення переглядача

en: Bug Report Tool
uk: Інструмент повідомлення про помилки

en: CD Player
uk: Програвач CD

en: CD Ripper
uk: Обробка аудіо КД

en: CDDB Configuration
uk: Налаштування CDDB

en: CDDB Retrieval
uk: Виправлення CDDB

en: CPU Monitor
uk: Спостереження за ЦП

en: CUPS Frontend
uk: Панель друку

en: CUPS printing and administration frontend
uk: Інтерфейс друку та керування CUPS

en: CUPS printing queue manager
uk: Менеджер друку CUPS

en: CVS Frontend
uk: Інтерфейс CVS

en: Cache
uk: Кеш

en: Calculator
uk: Калькулятор

en: Calculator for X
uk: Калькулятор з Х

en: Calendar and Scheduling Program
uk: Програма календаря та розкладу

en: Calendar program
uk: Календар

en: CannonSmash is a 3D tabletennis game
uk: Тривимірний малий теніс

en: Card Game
uk: Карточна гра

en: Card-based Solitaire suite
uk: Набір солітеру

en: Cards
uk: Карти

en: Cd burning
uk: Запис CD

en: Cdrdao frontend
uk: Інтерфейс cdrdao

en: Centericq -  A text mode IM client
uk: Centericq - текстовий клієнт миттєвого спілкування

en: Change GTK1 Themes on the Fly
uk: Зміна тем GTK1 без перезавантажень

en: Change GTK2 theme
uk: Зміна тем GTK2

en: Change Password
uk: Змінити пароль

en: Change the background settings
uk: Зміна параметрів тла

en: Change the location important files are stored
uk: Зміна шляхів до збереженних важливих файлів

en: Change your account information
uk: Зміна відомостей вашого рахунку

en: Change your password
uk: Змінити Ваш пароль

en: Character Map
uk: Таблиця символів

en: Character Selector
uk: Таблиця символів

en: Chart
uk: Діаграма

en: Chat
uk: Чат

en: Chemistry
uk: Хімія

en: Chinese
uk: Китайська

en: Choose application-launch feedback style
uk: Виберіть стиль відображення запуску програм

en: Choose the default components for various services
uk: Вибір типових компонентів різних служб

en: Chromium Setup
uk: Налаштування Chromium

en: Clanbomber - free (GPL) Bomberman-like multiplayer game
uk: Вільний клон Bomberman

en: Classic boardgame - checkers
uk: Класична гра на дошці - checkers

en: Clear Session
uk: Почистити сеанс

en: Clicks the mouse for you, reducing the effects of RSI
uk: Робота з мишею для тих в кого з цим проблеми

en: Client for NUT
uk: Клієнт до NUT

en: Clipboard Tool
uk: Інструмент для кишені (clipboard)

en: Clone of ShufflePuck Cafe
uk: Клон ShufflePuck Cafe

en: Code generators
uk: Генератори коду

en: Color Chooser
uk: Селектор кольорів

en: Color Palette Editor
uk: Редактор палітри

en: Color settings
uk: Налаштування кольорів

en: Colors
uk: Кольори

en: Columns game
uk: Гра стовпців

en: Command line file transfer program
uk: Консольна програма передавання файлів

en: Commands
uk: Команди

en: Communications
uk: Зв'язок

en: Compression
uk: Стиснення

en: Computer science
uk: Інформатика

en: Configuration
uk: Конфіґурація

en: Configuration Editor
uk: Редактор конфіґурації

en: Configuration of keybindings
uk: Налаштування прив'язок клавіш

en: Configuration tool for Fetchmail
uk: Налаштування fetchmail (приймання пошти)

en: Configuration/Gnome
uk: Конфіґурація/Gnome

en: Configuration/Networking/Other
uk: Конфіґурація/Мережа/Інше

en: Configuration/Printing/
uk: Конфіґурація/Друк

en: Configure Desktop Sharing
uk: Налаштування узагальнення  тла

en: Configure KDE for multiple monitors
uk: Налаштування KDE для декількох моніторів

en: Configure Kamera
uk: Налаштувати Kamera

en: Configure SSL, manage certificates, and other cryptography settings
uk: Налаштувати SSL/криптографію, керувати сертифікатами

en: Configure defaults for GStreamer applications
uk: Встановити типові параметри модулів Gnome

en: Configure enhanced browsing
uk: Тут ви можете налаштувати перегляд з розширеними можливостями

en: Configure file associations
uk: Налаштувати асоціації файлів

en: Configure generic network preferences, like timeout values
uk: Налаштувати загальні параметри мережі, напр., значення таймаутів

en: Configure keyboard and mouse settings
uk: Налаштування клавіатури та миши

en: Configure the CGI KIO slave
uk: Налаштувати підпорядкування CGI KIO

en: Configure the Panel
uk: Налаштувати панель

en: Configure the arrangement of the panel
uk: Налаштувати облаштування панелі

en: Configure the behavior of Java and JavaScript
uk: Налаштувати поведінку Java та JavaScript

en: Configure the browser behavior
uk: Налаштувати поведінку переглядача

en: Configure the browser plugins
uk: Налаштувати доповнення до переглядача

en: Configure the fonts used on web pages
uk: Налаштувати шрити, що використовуються на сторінках гіпертексту

en: Configure the history sidebar
uk: Налаштувати панель історіі

en: Configure the login manager (KDM)
uk: Тут ви можете налаштувати менеджер сеансу

en: Configure the look and feel of window titles
uk: Налаштувати вигляд та вміст заголовку вікна

en: Configure the panel taskbar
uk: Налаштувати вигляд смужки задач

en: Configure the proxy servers used
uk: Вказати проксі

en: Configure the session manager and logout settings
uk: Тут ви можете налаштувати менеджер сеансу

en: Configure the spell checker
uk: Налаштування перевірки правопису

en: Configure the stylesheets used to render web pages
uk: Налаштування таблиць стилів для відображення HTML

en: Configure the way Konqueror reports itself
uk: Налаштувати, як буде представлятися Konqueror

en: Configure the way cookies work
uk: Налаштувати поведінку cookies

en: Configure the way that windows are moved
uk: Налаштувати як буде переміщуватися вікно

en: Configure the window focus policy
uk: Налаштувати як буде встановлюватися фокус у вікні

en: Configure web cache settings
uk: Налаштування параметрів кешу

en: Configure your database environment
uk: Налаштувати оточення вашої бази даних

en: Configure your identity, email addresses, mail servers, etc.
uk: Задати ім'я, адресу електронної пошти, поштові сервери і т.і.

en: Configure your remote controls for use with applications
uk: Налаштування дистанційного керування до використання з програмами

en: Control Center
uk: Центр керування

en: Cool arcade/thinking game very much like Lode Runner
uk: Гарна гра на кшталт LodeRunner

en: Country-Region & Language
uk: Країна та мова

en: Create New Change
uk: Створити зміну

en: Cross-platform audio editor.
uk: Кросплатформний аудіоредактор

en: Crypto
uk: Крипто

en: Customize KDE Icons
uk: Наладнати піктограми KDE

en: Cyrillic text decoder
uk: Розкодовування кирилічного тексту

en: DMA information
uk: Інформація щодо ПДП

en: DMA-Channels
uk: Канали ПДП

en: DOS emulator
uk: Емулятор DOS

en: DOS emulator running under X
uk: Емулятор DOS для X

en: DVD ripping graphical tool
uk: Графічний інструмент обробки DVD

en: DVI Viewer
uk: Переглядач DVI

en: DVI files viewer
uk: Переглядач файлів DVI

en: DataManager
uk: Менеджер даних

en: Database Access Properties
uk: Параметри доступи до бази даних

en: Databases
uk: Бази даних

en: Date & Time
uk: Дата і час

en: Date and time settings
uk: Значення дати і часу

en: Debug programs
uk: Програми відладки

en: Debugger
uk: Відладчик

en: Depot accounting system
uk: Програма обліку складу

en: Desktop
uk: Стільниця

en: Desktop Pager
uk: Перемикач стільниць

en: Desktop Planetarium
uk: Планетарій для стільниці

en: Desktop Settings Wizard
uk: Майстер параметрів стільниці

en: Desktop Sharing
uk: Узагальнення стільниці

en: Desktop wallpaper changer
uk: Зміна шпалер стільниці

en: Development
uk: Розробка

en: Development environments
uk: Середовища розробки

en: Devices
uk: Пристрої

en: Dictionary
uk: Словник

en: Diff/Patch Frontend
uk: Інтерфейс до diff/patch

en: Digital Camera
uk: Цифрова камера

en: Directly edit your entire configuration database
uk: Безпосередній редактор конфіґурації

en: Display
uk: Екран

en: Display Settings
uk: Налаштування екрану

en: Display penguins running on your desktop.
uk: Пінгвіни на стільниці!

en: Display the Earth on your desktop
uk: Земна куля на стільниці

en: Displays any image on X
uk: Показ зображень у Х

en: Displays the contents of the front panel LCD screen of your HP Office Jet in a window on your desktop
uk: Показ змісту екрану на Вашому HP Office Jet у вікні на стільниці

en: DjVu viewer
uk: Переглядач DjVu

en: DockApps
uk: Докапи

en: Document Browser
uk: Переглядач документів

en: Documentation
uk: Документація

en: Door to the 'donkey' network
uk: Двері до мережи 'donkey'

en: Download Manager
uk: керування завантаженням

en: Downloader for X
uk: Менеджер завантажування

en: DrScheme Teaching Environment
uk: Оточення навчання DrScheme

en: Dynamic Dialog Editor
uk: Редактор активних діалогів

en: E-Mixer
uk: Мікшер

en: E-MoonClock
uk: Місячний годинник

en: E-ScreenSave
uk: Е-зберігачі екрану

en: E-ScreenShoot
uk: Е-Захоплення екрану

en: ELinks
uk: ЕLinks

en: Ecamegapedal - a realtime effect processor
uk: процесор ефектів реального часу Ecamegapedal

en: Edit Change Attributes
uk: Редагувати атрибути зміни

en: Edit Project Attributes
uk: Редагувати атрибути проекту

en: Editors
uk: Редактори

en: Educational
uk: Освітні

en: Edutainment
uk: Навчання через гру

en: Email
uk: Пошта

en: Email client & News reader
uk: Клієнт пошти та новин

en: Emulator
uk: Емулятор

en: Emulators
uk: Емулятори

en: Enable or disable file sharing
uk: Дозволити чи заборонити узагальнення файлів

en: Encryption Tool
uk: Інструмент шифрування

en: English-Russian translator
uk: Англо-російський перекладач

en: English/Russian and Russian/English dictionary
uk: Англо-російський та російсько-англійський словник

en: Envy24 Control
uk: Керування Envy24

en: Eterm Enlightened Terminal Emulator for X Window System
uk: Емуляція терміналу (Eterm)

en: Ettercap is a multipurpose sniffer for switched LAN.
uk: Ettercap багатоцільовий прослуховувач мережи з комутаторами

en: Executor for Kommander dialogs
uk: Виконувач діалогів Kommander

en: Exercise Fractions
uk: Приклади з дробами

en: Exercise Percentages
uk: Приклади з відсотками

en: Exim monitor
uk: Монітор пошти

en: Exit
uk: Вихід

en: FTP client for X Window
uk: Графічний FTP-клієнт

en: Fax Utility
uk: Інструмент роботи з факсом

en: Fax Viewer
uk: Переглядач факсів

en: Fetchmail Configuration
uk: Конфіґурація fetchmail

en: File Associations
uk: Асоціації файлів

en: File Manager
uk: Файл-менеджер

en: File Manager - Super User Mode
uk: Файл-менеджер (режим адміністратора)

en: File Sharing
uk: Узагальнення файлів

en: File Transfer
uk: Передавання файлів

en: File and streaming MP3, OggVorbis, Audio CD player|jukebox
uk: Програвач файлів та потоків MP3, OggVorbis, Audio CD|jukebox

en: File tools
uk: Файлові інструменти

en: File transfer
uk: Передавання файлів

en: FileBrowsing
uk: Перегляд фс

en: Finances
uk: Фінанси

en: Firewall Builder
uk: Побудова файрволу

en: Firewall utility
uk: Побудова файрволу

en: First person shooter game
uk: Бойовик від першого лиця

en: Floppy Formatter
uk: Відформатувати дискету

en: Flowchart & Diagram Editing
uk: Редагування діаграм та блок-схем

en: Flowcharting and Diagramming
uk: Діаграми та блок-схеми

en: Font Installer
uk: Встановлення шрифтів

en: Font settings
uk: Параметри шрифтів

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Format Floppy Disks
uk: Форматування дискет

en: Formula Editor
uk: Редактор формул

en: Four in a row game
uk: Гра чотири в ряд

en: Free OpenGL-billard
uk: Вільний білліард

en: Free OpenGL-billard.
uk: Вільний білліард

en: FreeSCI Setup
uk: Встановлення FreeSCI

en: Freeciv client
uk: Клієнт Freeciv

en: Freeciv server
uk: Сервер Freeciv

en: Frontend for audio file creation
uk: Оболонка для створення аудіо файлів

en: Frontend for easy printing with CUPS
uk: Друк

en: Frontend for gnupg
uk: Інтерфейс до GnuPG

en: Frozen Bubble arcade game
uk: Гра змерзлих пузирів

en: Function Plotter
uk: Відображення функцій

en: GNOME Control Center
uk: Центр Керування GNOME

en: GNOME Subtitle Editor
uk: Редактор субтитрів для Gnome

en: GNOME Terminal
uk: GNOME термінали

en: GNOME vector drawing tool
uk: Векторний редактор Gnome

en: GNOME-DB frontend
uk: Інтерфейс Gnome-DB

en: GNU Emacs 21
uk: Редактор GNU Emacs 21

en: GQ - графический LDAP клиент.
uk: GQ - графичний LDAP клієнт

en: GStreamer Pipelines editor
uk: Редактор каналів GStreamer

en: GTK Theme Switch
uk: Керування темами GTK

en: GTK+ / GNOME 2 widget builder
uk: Побудова віджетів gtk+/gnome2

en: GTK+2 frontend for rdesktop.
uk: Інтерфейс до rdesktop на GTK+2

en: GTK-Lsof is a simple FrontEnd for LSOF
uk: GTK-Lsof проста оболонка до LSOF

en: GUI for Envy24-based soundcards
uk: Графічне налаштування звукових карт базованих на Envy24

en: GUI front end for the efax fax program
uk: Графічна оболонка до програми обробки факсів efax

en: GUI partitioning tool
uk: Графічний інструмент роботи з розділами жорсткого диска

en: GVim editor
uk: Редактор gvim

en: Game board designer for Atlantik
uk: Конструктор дошки до гри Atlantik

en: Game for Children
uk: Гра для дітей

en: Games
uk: Ігри

en: Games/Arcade
uk: Розваги/Аркади

en: Gears 3D demonstration from Mesa 3D
uk: Демо Mesa3D (gears)

en: Geosciences
uk: Геонауки

en: Gnome Dice game
uk: Гра Gnome Dice

en: Gnome Mahjongg
uk: Мажонг для Gnome

en: Gnome Mines game
uk: Міношукач для Gnome

en: Gnome Nibbles Game
uk: Хробак для Gnome

en: Gnome Reversi game
uk: Реверсі для Gnome

en: Gnome Robots game
uk: Гра роботів для Gnome

en: Gnome SameGame
uk: Така сама гра

en: Gnome Stones game
uk: Гра в камінці для Gnome

en: Gnome Tetravex game
uk: Ще один варіант тетрісу

en: Gnome Tetris
uk: Тетріс для Gnome

en: Gnome ataxx game
uk: Гра ataxx для Gnome

en: Gnome color lines
uk: Кольорові рядки для Gnome

en: Gnome tetris game
uk: Гра Тетріс для Gnome

en: Gnome-DB frontend application
uk: Програма оболонка до Gnome-DB

en: Gnu Go
uk: Gnu Го

en: Gnu Go Programm
uk: Програма Gnu Го

en: GnuCash Personal finance manager
uk: Персональне керування фінансами GnuCash

en: Gnumeric Spreadsheet
uk: Електронні таблиці Gnumeric

en: Gnutella P2P Network Client
uk: Клієнт мережи Gnutella P2P

en: Grace
uk: Grace (графіки)

en: Gradient
uk: Розтяжка

en: Graphical Front End to Nmap
uk: Графічна оболонка до Nmap

en: Graphical IRC client
uk: Клієнт IRC

en: Graphical OpenGL traceroute
uk: Графічна traceroute

en: Graphical RPN calculator
uk: Калькулятор RPN

en: Graphical Setup of Chromium
uk: Налаштування Chromium

en: Graphical front end to PPPoE
uk: Графічна оболонка до PPPoE

en: Graphical front end to Samba (LinNeighborhood)
uk: Перегляд мережевого оточення

en: Graphical radio interface
uk: Радіо

en: Graphical setup utility for FreeSCI
uk: Графічний інструмент встановлення до FreeSCI

en: Graphical sound sample editor
uk: Редактор звуку

en: Graphical tool to set default options in many laser printers and maintenance for inkjets
uk: Графічний інструмент встановлення автоматичних параметрів у багатьох 
    лазерних друкарок та керування inkjets

en: Graphical user interface to giFT
uk: Графічна оболонка до giFT

en: Graphics
uk: Графіка

en: Graphs
uk: Графіки

en: Grey Shades
uk: Cірі тіні

en: Gtk+ frontend for Cd burning
uk: Інтерфейс для запису CD

en: Gtk+2 frontend for ncpmount
uk: Gtk+2 інтерфейс до ncpmount

en: Gtk/gnome widget builder
uk: Побудова віджетів gtk/gnome

en: GtkDiskFree shows free space on the mounted filesystems
uk: Показує, скільки вільного місця є на змонтованих файлових системах

en: Gtv Mpeg player
uk: Програвач Gtv Mpeg

en: Gtv Mpeg video player
uk: Відеопрогравач gtv

en: Guitar effect processor
uk: Процесор ефектів гітари

en: Gv4l Tools
uk: Gv4l Інструменти

en: Gv4l is a gui frontend for the v4l functions of transcode
uk: Gv4l графічна оболонка до v4l функцій transcode

en: HDSP Configuration
uk: HDSP Конфіґурація

en: HTML Viewer
uk: Переглядач HTML

en: HTML Viewer properties
uk: Властивості переглядача HTML

en: HTML to PDF/PS/Indexed HTML converter
uk: З HTML до PDF/PS/Indexed HTML перетворювач

en: Hangman Game
uk: Гра Hangman

en: Hardware
uk: Залізо

en: Help (KDE)
uk: Допомога (KDE)

en: Heroes is similar to the 'Tron' and 'Nibbles' games
uk: Heroes схожа ігри "Tron" та "Хробак"

en: Hide Others
uk: Сховати інше

en: High quality television application
uk: Перегляд ТБ

en: History Sidebar
uk: Панель історіі

en: Home
uk: Домівка

en: IBM Open Visualization Data Explorer
uk: Відкритий переглядач графічних даних від IBM

en: ICQ client
uk: Клієнт ICQ

en: ICQ client for KDE
uk: Клієнт ICQ для KDE

en: ICQ-client
uk: Клієнт ICQ

en: IDE for Python 2.2.3
uk: IDE до Python 2.2.3

en: IEEE 1394 Devices
uk: Пристрої IEEE 1394

en: IO-Ports
uk: Порти В/В

en: IO-port information
uk: Інформація щодо портів вводу/виводу

en: IRC Client
uk: Клієнт IRC

en: IRC client
uk: Клієнт IRC

en: Icon Editor
uk: Редактор піктограм

en: Icon Sets
uk: Налаштування піктограми

en: Icons
uk: Піктограми

en: Ida image viewer & editor
uk: Переглядач та редактор Ida

en: Idesk Icon Manager
uk: Керування піктограмами Idesk

en: Image Index
uk: Індекс зображень

en: Image Viewer
uk: Переглядач зображень

en: Image loading and display settings
uk: Настроювання параметрів завантаження та візуалізації зображень

en: ImageMagick display
uk: Дісплей ImageMagick

en: Images
uk: Зображення

en: Improve accessibility for disabled persons
uk: Покращена зручність для зацікавлених осіб

en: Incoming mail notifier
uk: Повідомлення про нову пошту

en: Indigo Shades
uk: Тіні Indigo

en: Info Center
uk: Центр допомоги

en: Info Panel...
uk: Панель допомоги ...

en: Information
uk: Інформація

en: Information about the available protocols
uk: Інформація про наявні протоколи

en: Insert special characters into documents
uk: Вставити додатковий символ у документ

en: Install & preview fonts
uk: Встановити та переглянути шрифти

en: Instant Messenger
uk: Швидкі повідомлення

en: Instant messaging
uk: Миттєві повідомлення

en: Integrated Development Environment
uk: Інтегровані середовища розробки

en: Interface Designer
uk: Розробка інтерфейсу

en: Internet Dial-up Tool
uk: Засіб дозвону в Інтернет

en: Interpreters
uk: Інтерпретатори

en: Interrupt information
uk: Інформація щодо перепинів

en: Interrupts
uk: Перепини

en: Jack/ALSA Session Manager icon=
uk: Jack/ALSA Менеджер сеансів

en: Japanese Reference/Study Tool
uk: Інструмент навчання/довідник з японської

en: K Desktop Environment
uk: KDE

en: K System Information Monitor (GKrellM style)
uk: К спостереження за системою (у стилі GkrellM)

en: KColorEdit
uk: Кольори

en: KDE Bug Management
uk: Керування помилками KDE

en: KDE File Manager & Web Browser
uk: Керування файлами та перегляд Тенет у KDE

en: KDE Linux infrared remote control server.
uk: Обслуговування інфрачервоних підключень у KDE Linux

en: KDE Performance
uk: Виконання KDE

en: KDE Photo Management
uk: Керування фото у KDE

en: KDE Wallet
uk: Торба KDE

en: KDE Wallet Configuration
uk: Налаштування Торби у KDE

en: KEduca-Editor
uk: Редактор KEduca

en: KMail
uk: KMail (пошта)

en: KMencoder is a frontend to mencoder and mplayer for KDE
uk: KMencoder оболонка до mencoder та mplayer у KDE

en: KMouseTool
uk: Миша

en: KNewsTicker
uk: Стрічка новин KDE

en: KOffice Workspace
uk: Робочій простір KOffice

en: KPoker
uk: Покер KDE

en: KReversi
uk: Реверсі KDE

en: KShowMail
uk: KShowMail (пошта)

en: KSirtet
uk: Зіртет KDE

en: KSmileTris
uk: Смайлтріс KDE

en: KSnakeRace
uk: Зміїні перегони KDE

en: KSnapshot
uk: Знімок екрану KDE

en: KSocrat Dictionary
uk: Словник KSocrat

en: KSokoban
uk: Сокобан KDE

en: KSpaceDuel
uk: Космічна дуель KDE

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Keyboard Layout
uk: Розкладка клавіатури

en: Keyboard Shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

en: Keyboard layout indicator
uk: Індикатор розкладки (layout)

en: Keyboard settings
uk: Налаштування клавіатури

en: Kolor Lines
uk: Рядки кольорів

en: Kommander Editor
uk: Редактор команд

en: Kommander Executor
uk: Виконання команд

en: Konqueror Browser
uk: Переглядач Konqueror

en: Konsole configuration module
uk: Засіб конфіґурації Konsole

en: Kugar Designer
uk: Конструктор Kugar

en: Kuick configuration module
uk: Засіб конфіґурації модуля Konsole

en: LAN KIO Slave
uk: Підлеглий LAN KIO

en: LBreakout 2 server
uk: LBreakout 2 (сервер)

en: Labels Editor
uk: Редактор міток

en: Language, numeric, and time settings for your particular region
uk: Мова, відображення чисел та часу для Вашого регіону

en: Languages
uk: Мови

en: Laptop Battery
uk: Попередження про стан батарей

en: Launch Feedback
uk: Відображення запуску

en: Lava PS
uk: Цікавий моніторинг

en: Layout
uk: Розкладка

en: Learn Alphabet
uk: Вивчи абетку

en: Letter Order Game
uk: Гра змішаних букв

en: Level editor for Blue Mango Quest
uk: Редактор рівнів для Blue Mango Quest

en: License...
uk: Ліцензія ...

en: Lieutnant Skat
uk: Лейтенант Скет

en: Liquid War - server
uk: Обслуговувач Liquid War

en: Local Network Browsing
uk: Перегляд мережі

en: Local Network Chat
uk: Розмови у мережі

en: Lock
uk: Замкнути

en: Log in as another user inside a nested window
uk: Зареєструватися як інший користувач у допоміжному вікні

en: Log in as another user without logging out
uk: Зареєструватися як інший користувач не закриваючи попередню реєстрацію

en: LogJam - LiveJournal Client
uk: LogJam - клієнт до LiveJournal

en: Logical video game
uk: Логічна відеогра

en: Login Manager
uk: Менеджер реєстрації

en: Login Screen Setup
uk: Налаштування екрану реєстраціі

en: LookNFeel
uk: Вигляд/відчуття

en: Lookup words
uk: Пошук слів

en: Lookup words in an online dictionary
uk: Пошук слів у словнику в мережі

en: LyX (Qt interface)
uk: LyX (Qt оболонка)

en: LyX (XForms interface)
uk: LyX (XForms оболонка)

en: LyX text processor - especially good at scientific documents
uk: Текстовий процесор LyX (особливо підходить для науковців)

en: Lynx-like text WWW browser
uk: Переглядач WWW, схожий на Lynx

en: Lynx-like text WWW browser with many features
uk: Переглядач WWW, схожий на Lynx з багатими можливостями

en: MIDI and audio sequencer and musical notation editor
uk: MIDI та аудіо секвенсор та музичний нотний редактор

en: MIDI soundfile player
uk: Програвач MIDI файлів

en: MIDI soundfile player with GTK interface
uk: Програвач MIDI (gtk)

en: MIDI soundfile player with TclTk interface
uk: Програвач MIDI (Tcl/Tk)

en: MIDI soundfile player with XAW interface
uk: Програвач MIDI (Xaw)

en: MMC mud client
uk: Клієнт до MMC mud

en: MP3 player
uk: Програвач MP3

en: Mail
uk: Пошта

en: Mail Alert
uk: Попереджувач пошти

en: Mail Client
uk: Клієнт пошти

en: Mail Indicator
uk: Монітор пошти

en: Mail To
uk: Написати листа

en: Manage Mobile Devices
uk: Керування зовнішніми пристроями

en: Manager for Splash Screen Themes
uk: Менеджер тем Splash Screen

en: Manual Page Viewer and Editor
uk: Переглядач та редактор man-сторінок

en: Marble Madness type game
uk: Гра на кшалт Marble Madness

en: Marbles
uk: Камінці

en: Mathematics
uk: Математика

en: Maxima Symbolic Computation Program
uk: Maxima - програма символьних обрахунків

en: Media Player
uk: Програвач медіа-файлів

en: Mediaplayer
uk: Програвач медіа-файлів

en: Memory
uk: Пам'ять

en: Memory information
uk: Інформація щодо пам'яті

en: Menu Editor
uk: Редактор меню

en: Midi and Karaoke Player
uk: Програвач файлів Midi/Karaoke

en: Midi/audio editor
uk: Редактор midi/аудіо

en: Miniature Golf
uk: Маленький гольф

en: Mobile Phone Tool
uk: Інструмент для мобілки

en: Module tracker and editor
uk: Програвач та редактор модулів

en: Molecular Graphics Visualisation Tool
uk: Інструмент вимальовування молекул

en: Monitoring
uk: Моніторинг

en: Monopoly®-like Board Games
uk: Гра на дошці на кшалт Monopoly®

en: Morph 3D demonstration from Mesa 3D
uk: Демонстрація Mesa 3D (morph)

en: Mouse
uk: Миша

en: Mouse settings
uk: Налаштування миші

en: Moving
uk: Переміщення

en: Multichannel Hard Disk Recorder
uk: Багатоканальний запис на жорсткий диск

en: Multiformat audio player
uk: Програвач звуку різних форматів

en: Multilingual XEmacs editor
uk: Підтримка мов у XEmacs

en: Multilingual XEmacs editor with NeXT-alike look
uk: Підтримка мов у XEmacs з виглядом як NeXT

en: Multimedia
uk: Мультимедіа

en: Multiple Desktops
uk: Багато стільниць

en: Multiple Monitors
uk: Багато моніторів

en: Music Composer
uk: Музичний редактор

en: Music Player
uk: Програвач музики

en: Mutt - A text mode mail and news user agent
uk: Потужний текстовий поштовий клієнт mutt

en: MySQL Navigator
uk: Перегляд MySQL

en: MySQL database server client program
uk: Клієнт до MySQL обслуговувача баз даних

en: NAS demo
uk: Демо NAS

en: NAS phone
uk: Телефон NAS

en: NAS sound editor
uk: Редактор звуку NAS

en: NAS wave generator
uk: NAS генератор звуку

en: Navigate
uk: Огляд

en: Nedit
uk: Редактор Nedit

en: Nessus client
uk: Клієнт Nessus

en: Network
uk: Мережа

en: Network Audio System
uk: Система звуку у мережі

en: Network Audio System device configuration panel
uk: Налаштування пристрою системи звуку у мережі

en: Network Audio System record and play demo
uk: Демонстрація запису та програвання у NAS

en: Network Audio System simple telephone client
uk: Простий варіант програмного телефону у NAS

en: Network Audio System sound recording and editing program
uk: Програма запису та редагування звуку з NAS

en: Network Audio System wave generator
uk: Генератор звукових хвиль з NAS

en: Network Information
uk: Інформація щодо мережи

en: Network Interfaces
uk: Інтерфейс мережи

en: Network Monitor
uk: Спостереження за мережею

en: Network information tools
uk: Відомості щодо мережи

en: Network interface information
uk: Відомості щодо мережи

en: Networking
uk: Мережа

en: New Login
uk: Нова реєстрація

en: New Login in a Nested Window
uk: Нова реєстрація у дочірньому вікні

en: News
uk: Новини

en: News Reader
uk: Переглядач новин

en: News Ticker
uk: Стрічка новин

en: Nice tetris clone
uk: Ще один варіант тетрісу

en: Nip Image Manipulation Program
uk: Програма роботи з зображеннями Nip

en: Note Taker
uk: Записна книжка

en: Note editor
uk: Нотний редактор

en: NoteEdit
uk: Нотний редактор

en: OS stats viewer
uk: Перегляд статистики ОС

en: Objective Caml
uk: Об'єктний Caml

en: Obviously a Ruby Editor
uk: Вражаючий редактор Ruby

en: Office
uk: Офіс

en: Office Suite
uk: Офісний комплект

en: On-Screen Keyboard
uk: Клавіатура на екрані

en: Online Dictionary
uk: Онлайн-словник

en: OpenGL shoot them up
uk: Гра на OpenGL на тотальне знищення

en: OpenGL-based breakout
uk: Біганина у трьох вимірах на OpenGL

en: OpenGL-based space-ship shoot-em-up
uk: Стрілянина у космосі

en: OpenOffice Dictionary Installer
uk: Встановлення словників до OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Calc
uk: Електронні таблиці OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Draw
uk: Малювання у OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Drawing
uk: Малювання у OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Formula Editor
uk: Редактор формул у OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Impress
uk: Представлення у OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Math
uk: Формули у OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Presentation
uk: Презентаціі у OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Printer Administration
uk: Налаштування друку та шрифтів OpenOffice

en: OpenOffice.org Spreadsheet
uk: Електронні таблиці OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Word Processing Component
uk: Робота з текстом у OpenOffice.org

en: OpenOffice.org Writer
uk: Тексти у OpenOffice.org

en: Othello game
uk: Гра Othello

en: Other
uk: Інше

en: PCI
uk: Шина PCI

en: PCI information
uk: Інформація щодо шини PCI

en: PCMCIA status
uk: Стан PCMCIA

en: PDF Viewer
uk: Переглядач PDF

en: PO files editor for GNOME
uk: Редактор РО файлів з Gnome

en: PS and PDF Viewer
uk: Переглядач PostScript/PDF

en: Packaging
uk: Пакунки

en: Paint Program
uk: Простенька програма для малювання

en: PalmPilot Tool
uk: Інструмент для Palm Pilot

en: Pan Newsreader
uk: Переглядач новин Pan

en: Pan Usenet Newsreader for Gnome
uk: Переглядач новин для Gnome

en: Panels
uk: Панель

en: Partition information
uk: Інформація щодо розділів диску

en: Partitioning Tool
uk: Інструмент роботи з розділами

en: Partitions
uk: Розділи диску

en: Passwords
uk: Паролі

en: Paths
uk: Шляхи

en: Patience
uk: Пасьянс

en: Patience Card Game
uk: Карточна гра

en: Pavuk
uk: Pavuk (завантаження)

en: Perform calculations
uk: Обчислення

en: Perform simple and scientific calculations
uk: Прості та наукові обчислення

en: Performance
uk: Виконання

en: Periodic Table of Elements
uk: Періодична таблиця елементів

en: Peripherals
uk: Периферійні пристрої

en: Personal Alarm Scheduler
uk: Персональний лічильник часу

en: Personal Files
uk: Особисті файли

en: Personal Information Manager
uk: Керування особистими контактами

en: Personal Organizer
uk: Щоденник

en: Personal Time Tracker
uk: Персональний лічильник часу

en: Personalization
uk: Персоналізація

en: Physics
uk: Фізика

en: Pingus - A free Lemmings clone
uk: Pingus - вільний клон Lemmings

en: Planetarium
uk: Планетарій

en: Play and organize your music collection
uk: Програвайте та упорядковуйте власну музичну підбірку

en: Play the casino card game Blackjack
uk: Грайте у карточну гру Блекджек

en: PlayStation emulator
uk: Імітатор PlayStation

en: Plays movies and music
uk: Програвання музики та кіно

en: Please don't remove or modify
uk: Будь ласка, не видаляйте та не змінюйте

en: Plugins
uk: Додаткові модулі

en: Popup Notes
uk: Спливаючі нотатки

en: Port of the classic space game StarControl 2 (hi resolution mode).
uk: Порт класичної космічної гри StarControl 2 (висока якість)

en: Port of the classic space game StarControl 2.
uk: Порт класичної космічної гри StarControl 2

en: PostgreSQL Tcl/Tk front-end
uk: Клієнт PostgreSQL

en: PowerControl
uk: Настройки живлення

en: Powerful Disk Partitioning Tool
uk: Потужний інструмент розмітки диска

en: Powerful editor from the GNU project
uk: Потужний редактор Emacs

en: Powerful programmer's text editor with Python and shell scripting hooks
uk: Потужний редактор для програміста із підтримкою оболонки та Python

en: Practice exercises with fractions
uk: Практичне навчання з дробами

en: Preferences...
uk: Установки

en: Presentations
uk: Презентації

en: Print Jobs
uk: Завдання друку

en: Printer Queue
uk: Черга друку

en: Printer Utility Program
uk: Програма для друку

en: Printer ink level monitoring tool
uk: Програма спостереження за чорнилами у друкарці

en: Printers
uk: Друкарки

en: Printing
uk: Друк

en: Printing Manager
uk: Менеджер друку

en: Printing system configuration (printers, jobs, classes, ...)
uk: Конфіґурація системи друку (принтери, задачі, класи, ...)

en: Privacy - a kcontrol module to clean unwanted traces the user leaves on the system
uk: Privacy - програма замітання слідів роботи у системі

en: Processor
uk: Процесор

en: Processor information
uk: Інформація щодо процесора

en: Profiler Frontend
uk: Оболонка до профілювальника

en: Program to create labels and business cards
uk: Створення обкладинок та візиток

en: Project Management
uk: Інструмент керування проектами

en: Project management tool
uk: Інструмент керування проектами

en: Protocols
uk: Протоколи

en: Proxy
uk: Проксі

en: Psi Jabber client based on Qt
uk: PSI - клієнт Jabber

en: Publishing
uk: Публікування

en: Purple Shades
uk: Тіні Purple

en: Puzzles
uk: Загадки

en: Python
uk: Пітон

en: QAMix
uk: Мікшер

en: QT-based player for various avi, asf, mpeg4 movie files
uk: Програвач відеофайлів

en: QT2 Designer
uk: Дизайнер для Qt2

en: Qt3 Assistant
uk: Асистент Qt3

en: Qt3 Configuration
uk: Налаштування Qt3

en: Qt3 Designer
uk: Дизайнер Qt3

en: Qt3 Linguist
uk: Лінгвіст Qt

en: Quick Copy & Move Plugin
uk: Додаток швидкого копіювання та пересування

en: R - a language for statistical computing
uk: R - мова статистичних обрахунків

en: RTF and Microsoft Word (up to 97) document editor
uk: Редактор документів RTF та MS Word (до 97)

en: Radio Tuner
uk: Приймач радіо

en: Random
uk: Випадковий

en: Real-time strategy game
uk: Стратегічна гра реального часу

en: Realtime fractal zoomer
uk: Фрактали у реальному часі

en: Realtime software synthesizer
uk: Програмний синтезатор реального часу

en: Reboot wine system
uk: Перезавантаження системи wine

en: Receive files sent by Bluetooth devices
uk: Отримування файлів переданих пристроями "Голубого зуба"

en: Reconfigure
uk: Переконфіґурувати

en: Recording Tool
uk: Інструмент запису

en: Reflect 3D demonstration from Mesa 3D
uk: Демо Mesa 3D (reflect)

en: Refresh
uk: Поновити

en: Regular Expression Editor
uk: Редактор регулярних виразів

en: Related Words
uk: Пов'язані слова

en: Reminders program
uk: Програма нагадувань

en: Remote Connection Manager
uk: Керування зовнішніми підключеннями

en: Remote Connections
uk: Зовнішні підключення

en: Remote Controls
uk: Зовнішній контроль

en: Remote Desktop Connection
uk: Клієнт зовнішніх підключень (VNC)

en: Remote access
uk: Віддалений доступ

en: Removable Media Utility
uk: Інструменти роботи з змінними пристоями

en: Report Designer
uk: Дизайнер звітів

en: Report Generator
uk: Генератор звітів

en: Report a bug in GNOME-based applications
uk: Повідомлення помилок у програмах на GNOME

en: Resize and Rotate your display
uk: Зміна розміру та орієнтаціі вашого дисплея

en: Restart
uk: Рестарт

en: Review Change
uk: Переглянути зміну

en: Rocks n Diamonds
uk: Каміння та діаманти

en: Root Terminal (GKsu)
uk: Термінал адміністратора

en: Rosegarden-4-alsa (nosequencer)
uk: Rosegarden-4-alsa (без секвенсера)

en: Run as different user (GKsu)
uk: Запустити від іншого користувача (GKsu)

en: Run as different user (xsu)
uk: Запустити від іншого користувача (xsu)

en: Run...
uk: Запустити ...

en: SCSI information
uk: Інформація щодо SCSI

en: SCUMM graphic adventure game interpreter
uk: Інтерпретатор для запуску графічних пригодницьких ігор на SCUMM

en: SNES emulator
uk: Імітатор SNES

en: SNMP MIB browser.
uk: Переглядач SNMP MIB

en: Samba Configuration
uk: Конфіґурація Samba

en: Samba Resource Browser
uk: Переглядач SMB-мережі

en: Samba Status
uk: Стан Samba

en: Samba status monitor
uk: Монітор стану Samba

en: Same Gnome
uk: Такий самий Gnome

en: SameGame
uk: Така сама гра

en: Save IconSet
uk: Зберегти IconSet

en: Save Session
uk: Зберегти поточний сеанс

en: Save Theme
uk: Зберегти тему

en: Scalable Graphics
uk: Масштабуєма графіка

en: Scan & OCR Program
uk: Програма сканування та розпізнавання

en: Science
uk: Наука

en: Sciences
uk: Науки

en: Scientific Calculator
uk: Науковий калькулятор

en: Screen Capture Program
uk: Захоплювач екрана

en: Screen Magnifier
uk: Лупа до екрану

en: Screen Resize & Rotate
uk: Повернути та змінити розмір екрана

en: Screen Ruler
uk: Лінійка екрана

en: Screen Saver
uk: Зберігач екрана

en: Screen Saver Settings
uk: Налаштування зберігача екрана

en: ScreenSavers
uk: Зберігачі екрану

en: Screentest
uk: Тест екрану

en: Scribus Linux Publisher
uk: Scribus - публікації в Linux

en: Scribus Linux Publisher under the GNU GPL
uk: Вільна програма публікування Scribus

en: Secure Shell front-end
uk: Оболонка до ssh

en: Security
uk: Безпека

en: Security Auditing
uk: Перевірка безпеки

en: Selection
uk: Виділяти

en: Service Manager
uk: Керування службами

en: Session
uk: Сеанс

en: Session Manager
uk: Менеджер сеансів

en: Session/Windowmanagers
uk: Сеанс/Менеджери вікон

en: Set up your wireless LAN
uk: Налаштувати бездротову мережу

en: Setting
uk: Налаштування

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings for display power management
uk: Керування живленням дисплея

en: Setup LISa
uk: Встановити LISa

en: Setup ResLISa
uk: Встановити LISa

en: Setup lisa, reslisa and the ioslaves
uk: Налаштування lisa, reslisa та ioslaves

en: Shells
uk: Оболонки

en: Shisen-Sho
uk: Шісон-Шо

en: Shoot them up with 3d graphics
uk: Тривимірна стрілялка

en: Show All
uk: Показати все

en: Shows the disk usage of the mounted devices
uk: Показує ступінь використання змонтованих пристроїв

en: Signature Editor
uk: Редактор підпису

en: Sim (for KDE)
uk: Sim для КДЕ

en: Simple Text Editor
uk: Простий текстовий редактор

en: Simple paint program
uk: Простенька програма для малювання

en: Size & Orientation
uk: Розмір та орієнтація

en: Slide Presentations
uk: Презентації слайдів

en: Socks
uk: Замкнути

en: Software update notificator.
uk: Повідомлення про поновлення програм

en: Sound
uk: Звук

en: Sound Mixer
uk: Мікшер звуку

en: Sound Server Control
uk: Конфіґурація сервера звуку

en: Sound System
uk: Система звуку

en: Sound System Configuration
uk: Конфіґурація сервера звуку

en: Sound editor
uk: Редактор звуку

en: Sound editor with GTK interface
uk: Редактор звуку (gtk)

en: Sound editor with Motif interface
uk: Редактор звуку (Motif)

en: Sound file editor
uk: Редактор звукових файдів

en: Sound information
uk: Інформація щодо звукової карти

en: SoundFont editor
uk: Редактор SoundFont

en: Speech Synthesizer Frontend
uk: Програмне створення мови

en: Spell Checker
uk: Перевірка правопису

en: Splash Screen
uk: Стартовий екран

en: Sports
uk: Спорт

en: Spreadsheet
uk: Електронні таблиці

en: Spreadsheet Calculator
uk: Електронні таблиці

en: Spreadsheets
uk: Електронні таблиці

en: Start CD autorun now
uk: Запустити зараз автозапуск КД

en: Stellarium
uk: Планетарій

en: Stereo LADSPA effects rack
uk: Стійка ефектів стерео LADSPA

en: Storage Devices
uk: Пристрої збереження

en: Strategy
uk: Стратегії

en: Strategy Game
uk: Стратегічна гра

en: Study Spanish Verbforms
uk: Вивчення іспанської

en: Style
uk: Стиль

en: Styles
uk: Стилі

en: Stylesheets
uk: Таблиці стилів

en: Subtitles editor
uk: Редактор субтитрів

en: Sunset
uk: Захід сонця

en: SuperTux - SuperMario like game
uk: SuperTux - гра на кшалт SuperMario

en: Sven - multimedia keyboard daemon
uk: Sven - обслуговує клавіатури з додатковими кнопками

en: SysV-Init Editor
uk: Редактор SysV-Init

en: System
uk: Система

en: System Bell
uk: Системний дзвінок

en: System Bell Configuration
uk: Конфіґурація системного дзвінка

en: System Log
uk: Системний журнала

en: System Monitor
uk: Монітор системи

en: System Notification Configuration
uk: Конфіґурація системних повідомлень

en: System Notifications
uk: Системні повідомлення

en: System Services Configuration
uk: Налаштування системних служб

en: System tray "notification area" dockapp
uk: Модуль Системного лотка "область сповіщення"

en: System tuner
uk: Підстроювач системи

en: TNEF File Viewer
uk: Програма перегляду TNEF файлів

en: TS Client
uk: Клієнт TS

en: TVtime Television Viewer
uk: Програма перегляду телебачення TVtime

en: Tactical Game
uk: Тактична гра

en: Take over the gaming area with your color
uk: Заповнити площу своїм кольором

en: Talk daemon configuration
uk: Налаштування демону Talk

en: Tape Backup Tool
uk: Засіб резервного копіювання на стрічки

en: Task Scheduler
uk: Планування виконання задач

en: Taskbar
uk: Смужка задач

en: Tasks management
uk: Керування завданнями

en: Tea Cooker
uk: Готування чаю

en: Terminal
uk: Термінал

en: Terminal Emulator (for modem/other serial lines)
uk: Емуляція терміналу (для модемів)

en: Terminal Emulator for the GNOME 2 desktop
uk: Термінал для Gnome

en: Terminal Program
uk: Термінальна програма

en: Terminal Program - Super User Mode
uk: Термінал (режим адміністратора)

en: Terminal Services client
uk: Клієнт до Служби терміналів

en: Terminals
uk: Термінали

en: Tests & Exams
uk: Тести та іспити

en: Tests & Exams Editor
uk: Редактор тестів та іспитів

en: Text Decode
uk: Перекодування тексту в кирилиці

en: Text Editor
uk: Текстовий редактор

en: Text Editor /FLL
uk: Текстовий редактор /FLL

en: Text Processing
uk: Обробка текстів

en: Text based ICQ client
uk: Текстовий клієнт ICQ

en: Text tools
uk: Текстові інструменти

en: The Alsa Player using ALSA output driver
uk: Програвач з Alsa з використанням ALSA драйверу виводу

en: The Alsa Player using EsounD output driver
uk: Програвач з Alsa з використанням EsounD драйверу виводу

en: The Alsa Player using OSS output driver
uk: Програвач з Alsa з використанням OSS драйверу виводу

en: The CRT screen quality testing utility
uk: Інструмент перевірки якості монітора

en: The Digger
uk: Digger

en: The Free Civilization Clone
uk: Вільна Civilization

en: The Free Civilization Clone (server)
uk: Вільна Civilization (сервер)

en: The GNOME On-screen Keyboard
uk: Клавіатура на екрані до GNOME

en: The GNOME Spreadsheet
uk: Електронна таблиця GNOME

en: The GNOME configuration tool
uk: Засіб конфіґурації Gnome

en: The GNU debugger
uk: GNU відладчик

en: The Gnome disk catalog
uk: Каталог дисків для Gnome

en: The Linux Video Editing System
uk: Система редагування відео в Linux

en: The Nessus auditing tool client
uk: Клієнт інструменту аудиту Nessus

en: The Swat Samba Administration Tool
uk: Керування Samba

en: The Ur-Quan Masters
uk: Ur-Quan Masters

en: The X11 Video4Linux Stream Capture Viewer
uk: Захоплювач відеопотоку Video4Linux

en: The X11 bomberman team game
uk: Командна гра X11 bomberman

en: The classic Crack-Dot-Com game
uk: Класична гра Crack-Dot-Com

en: The famous function plotting program
uk: Відома програма побудови графіків

en: The must-have X multimedia system
uk: Файний мультимедіа-програвач

en: The standard terminal emulator for the X Window System
uk: Стандартний емулятор терміналу

en: Theme selector for GTK2
uk: Вибір тем у GTK2

en: Themes
uk: Теми

en: TiMidity++ synth (GTK)
uk: Синтезатор Midi (gtk)

en: TiMidity++ synth (TclTk)
uk: Синтезатор Midi (TclTk)

en: TiMidity++ synth (XAW)
uk: Синтезатор Midi (Xaw)

en: Time management
uk: Керування часом

en: Toolkit for Oracle
uk: Інструменти для Oracle

en: Toolkit for Oracle and other databases administration and development
uk: Інструментарій для Oracle та інших СКБД

en: Tools
uk: Інструменти

en: Touch Typing Tutor
uk: Навчання "сліпого" набору

en: Toys
uk: Іграшки

en: Translation Tool
uk: Інструмент перекладача

en: Trophy is a 2D car racing action game for Linux.
uk: Двовимірні перегони на машинах

en: Tux Typing - educational typing game
uk: Tyx Typing - програма навчання набору

en: Tux vs Clippy
uk: Tux проти Clippy

en: Twilight Project NQ
uk: Проект Twilight NQ

en: Twilight Project QW
uk: Проект Twilight QW

en: Twin-Panel File Manager
uk: Двопанельний менеджер файлів

en: Typing tutor
uk: Навчання набору

en: UML Modeller
uk: Створення UML

en: USB Devices
uk: Пристрої USB

en: USB viewver
uk: Пристрої USB

en: Unit Editor for Boson
uk: Редактор модулів до Boson

en: Units converter
uk: Конвертор одиниць

en: Unreal mod manager
uk: Керування Unreal mod

en: Updates Indicator
uk: Покажчик поновлень

en: Use to configure which windows (SMB) filesystems you can browse
uk: Налаштування файлових систем Windows (SMB) для їх перегляду

en: User Account
uk: Рахунок користувача

en: Utility for MP3 information and tag modification
uk: Редактор інформації в MP3

en: Vector Graphics Drawing Tool
uk: Векторний редактор

en: Vector-based drawing program
uk: Векторний редактор

en: Video
uk: Відео

en: Video Conferencing
uk: Відео конференціі

en: Video Player
uk: Відеопрогравач

en: VideoLAN is a free multimedia software solution
uk: Вільне мультимедіа-рішення VideoLAN

en: View Disk Usage
uk: Перегляд зайнятості дисків

en: View and organize your images
uk: Перегляд та впорядкування зображень

en: View many different types of images
uk: Перегляд та впорядкування зображень

en: View the IEEE 1394 devices attached to this computer
uk: Перегляд пристроїв IEEE 1394, під'єднаних до комп'ютера

en: View the USB devices attached to this computer
uk: Перегляд пристроїв USB, під'єднаних до комп'ютера

en: View the system log file
uk: Перегляд системного журналу

en: Views PDF files
uk: Перегляд PDF

en: Virtual Desktops
uk: Віртуальні стільниці

en: Visecas is a GUI for Ecasound
uk: Visecas - графічний доступ до Ecasound

en: Visual space simulation
uk: Імітація космічного простору

en: Visualization of Performance Profiling Data
uk: Оболонка до Cachegrind

en: Vocabulary Trainer
uk: Тренування по словнику

en: VyQChat chat program
uk: Програма балачок у мережі

en: WWW file grabber
uk: Менеджер завантажування WWW

en: WYSIWYG tool to make two-dimensional plots of scientific data
uk: Інструмент для побудови двовимірних наукових графіків

en: Waimea
uk: WaimeaГра

en: Waimea Pager
uk: Перемикач віртуальних стільниць

en: Wallpaper changer
uk: Зміна тла стільниці

en: Wammu phone manager
uk: Керування телефоном Wammu

en: Web Behavior
uk: Поведінка в Тенетах

en: Web Bookmarks
uk: Закладки у Тенетах

en: Web Browser
uk: Переглядач тенет

en: Web Development Environment
uk: Розробка Web

en: WebBrowsing
uk: Перегляд тенет

en: WebDownloader for X Window system
uk: Менеджер завантажування X-Downloader

en: Wheat Shades
uk: Тіні Wheat

en: Window Behavior
uk: Поведінка вікон

en: Window Decorations
uk: Оформлення вікон

en: Window Maker
uk: WindowMaker

en: Window Maker/DockApps
uk: WindowMaker/Докапи

en: Windowmanagers
uk: Менеджери вікон

en: Windows Shares
uk: Спільні ресурси Windows

en: Wireless LAN Manager
uk: Керування бездротовою мережею

en: Wireless Network
uk: Бездротова мережа

en: Word Processing
uk: Обробка текстів

en: WordNet English lexical reference system
uk: Система лексичних англійських посилань WordNet

en: Wordprocessors
uk: Текстові редактори

en: Workspaces
uk: Робочі місця

en: World Clock
uk: Світовий годинник

en: X Keyboard switcher
uk: Перемикач клавіатури

en: X Modeline generator
uk: Генератор відеорежимів для X

en: X Office Jet Panel
uk: Панель X Office Jet

en: X Printing Panel
uk: Панель друку

en: X-CD-Roast
uk: Запис CD

en: X-Pired editor
uk: Редактор X-Pired

en: X-Pired level editor
uk: Редактор рівнів X-Pired

en: X-Server information
uk: Інформація щодо X-серверу

en: X11 Quake Frontend
uk: Перегляд обслуговувачів у стилі Quake

en: XEmacs
uk: Emacs

en: XEmacs editor
uk: Редактор XEmacs

en: XEmacs editor with NeXT-alike look
uk: Редактор XEmacs з виглядом на кшалт NeXT

en: XFig
uk: Креслення

en: XML RPC Daemon
uk: Демон XML

en: XMahjongg
uk: Мажонг

en: XSLT Debugger
uk: Відладчик XSLT

en: XScreenSaver
uk: Зберігачі екрану

en: XWC File Manager
uk: Менеджер файлів XWC

en: XawTV Radio
uk: Радіо XawTV

en: XawTV radio player
uk: Радіопрогравач XawTV

en: Xine
uk: Відеопрогравач xine

en: Xkill: kill X clients
uk: Xkill: примусове завершення програм

en: Xmag: magnify parts of the X screen
uk: Xmag: збільшення частин екрану

en: Xrefresh: redraw X screen
uk: Xrefresh: оновлення екрану

en: Xsane is a frontend for the scanner program sane
uk: Інтерфейс до сканеру

en: You can configure Konqueror's file manager mode here
uk: Тут ви можете налаштувати режим керування файлами у Konqueror

en: You can configure how Konqueror Previews & Meta-data work here
uk: Тут ви можете налаштувати попередній перегляд у Konqueror та роботу з мета даними

en: You can configure how Konqueror looks as a file manager here
uk: Тут ви можете налаштувати вигляд Konqueror під час роботи з файлами

en: You can configure how many virtual desktops there are.
uk: Тут ви можете задати кількість уявних стільниць

en: You can configure how the desktop behaves here
uk: Тут ви можете налаштувати поведінку стільниць

en: You can configure the appearance of the panel here
uk: Тут ви можете налаштувати вигляд панелі

en: You can configure the arrangement of the panel here
uk: Тут ви можете налаштувати оформлення панелі

en: Zapping TV viewer
uk: Переглядач Zapping TV

en: ZynAddSubFX with ALSA MIDI input
uk: ZynAddSubFX з вводом ALSA MIDI

en: ZynAddSubFX with OSS MIDI input
uk: ZynAddSubFX з OSS MIDI вводом

en: a gtk-based monitoring app
uk: Програма моніторингу

en: a professional CAD system
uk: Професійна CAD-система

en: aRts Builder
uk: Побудова aRts

en: aRts Control Tool
uk: Керування aRts

en: accounting system
uk: Система обліку

en: bur card game
uk: Гра у карти bur

en: creation of flash animation
uk: Створення флеш мультиків

en: flash animation
uk: Флеш мультики

en: gQueue frontend for cups
uk: gQueue оболонка до cups

en: gThumb Image Viewer
uk: Переглядач зображень gThumb

en: gTranslator
uk: Інструмент перекладача

en: gst-editor
uk: gst редактор

en: lan: and rlan: setup
uk: Налаштування lan: та rlan:

en: pico: default editor for pine
uk: pico (типовий редактор для pine)

en: pine: A commonly used, MIME compliant mail and news reader.
uk: Широковживаний поштовий клієнт pine

en: simple 2d arcade game
uk: Проста двовимірна аркадна гра

en: wmnd for eth0
uk: wmnd до eth0

en: wmnd for ppp0
uk: wmnd до ppp0

en: wmnet for eth0
uk: wmnet до eth0

en: wmnet for ppp0
uk: wmnet до ppp0

en: wmvsm
uk: wmusic

en: xBill arcade game
uk: xbill (класична гра)

en: xChm CHM Viewer
uk: Переглядач xChm CHM

en: xMule P2P Client
uk: Клієнт xMule P2P

en: Клон классической игры Missile Command
uk: Клон класичної гри Missile Command
